وب گوشا

فرزندان خود را به وقت گذراندن با خانواده تشویق کنیم

۲۱ تیر ۱۳۹۷

امروز با فاصله ای که بین خانواده ها افتاده شاید به لحاظ دوری والدین از بچه ها به دلیل اشتغال مادران و چند شغله بودن پدران بچه ها و والدین دچار فاصله های عمیق ارتباطی شده اند که گاهی این فاصله ها را بازی های رایانه ای و برنامه های رسانه های عمومی پر میکند و یا در سنین بالاتر با دوستانشان سرگرم هستند و بیشتر وقتشان را بیرون خانه و در جمع هایی که بعضا غیر قابل کنترل هستند میگذرانند.

اما آنچه سبب میشود کودک یا نوجوان شما معطوف به جمع خانواده گردد فعالیت های زیر است که به شما کمک میکند تا با رعایت اصولی ساده وقت بیشتری برای کودکان و نوجوانانتان بگذارید تا بیش از پیش به چهارچوب اعتقادی و تربیتی خانواده نزدیک تر و وابسته تر شوند.

نشست های خانوادگی

فرزندان اگر بدانند عقاید و نظراتشان با ارزش شمرده شده و پذیرفته شوند،  بیشتر به سمت فعالیت های خانوادگی کشیده می شوند
اگر شما با فرزندانتان درباره تاریخ مرخصی و یا جاهایی که دوست دارند برای تفریح بروند و یا وسایلی که برای خانه خریداری میشود مشورت کنید و نظرات آنها را جویا شوید و درباره مشکلات تا حدودی با آنها هم صحبت شوید کودک و یا نوجوان بیشتر جذب نشست و یا جمع های خانوادگی میگردد.

فعالیت های فیزیکی

گاهی آخر هفته ها و یا زمان های آزادتان را به بازی و تفریح با کودک بپردازید و یا با نوجوانتان به پیاده روی و بازی های مشترک مثل وسطی و والیبال و فوتبال و دوچرخه سواری بپردازید بازی هایی که سبب تخلیه انرژی کودک و نوجوان و همچنین گذران وقت و همدلی بیشتر با فضای خانواده میگردد.

بازی های داخل منزل

سعی کنید با فرزندانتان در منزل بازی کنید اگر کودک هستند بازی های ساده و کودکانه و اگر نوجوان هستند پازل بچینید شطرنج بازی کنید و یا هر بازی گروهی که ترجیحا پدر و مادر و فرزند همه با هم دخیل باشند این روش حس اعتماد و همدلی خانواده را بالا برده و کودکان را به محیط خانه جذب و لذت تفریح با اعتماد را به آنها هدیه میدهد.

وعده های غذای خانواده

خوردن غذا کنار هم و در فضای خانوادگی میتواند ایجاد اعتماد و آرامش برای همه افراد خانواده ایجاد و حس همدلی و مجبت را افزایش دهد، سعی کنید حداقل یک وعده غذایی در روز با خانواده صرف شود و درباره کودکان صحبت و چالش در آن صورت بگیرد حس همکاری و کار گروهی و لذت خوردن غذا همراه با مهربانی بیش از هر چیز کودک و نوجوان را دلبسته خانواده میکند.

کار های عادی و روزمره خانواده

سعی کنید از کودکان بخواهید در کارهای روزانه کمکتان کنند کارهایی مثل تمیز کردن خانه و اتاق و یا چیدن میز و جارو کردن این که یک کار بخصوص با همکاری والدین و کودکان صورت بگیرد تقویت کننده حس همکاری و کار گروهی در کودکان و نوجوانان است.

گردش های بیرون شهر با خانواده

گردش‌های موفقیت آمیز خانوادگی می توانند شامل رفتن به رستوران‌ها، پیک نیک‌ها یا رفتن به ساحل باشند. همچنین شما می توانید  به موزه، باغ وحش یا پارک بروید.