وب گوشا

باز کردن فایل زیپ در گوشی و خواندن فایل های فشرده در اندروید و آیفون

۲۸ تیر ۱۳۹۷

یکی از روش های کم کردن حجم فایل های موجود در حافظه گوشی یا کامپیوتر، ذخیره کردن فایل ها در فرمت های فشرده است. معروف ترین و پر کاربردترین فرمت های فشرده سازی، فرمت های zip و rar می باشند. برای فشرده سازی فایل ها در این فرمت ها، نیاز به استفاده از نرم افزار و ابزار مخصوص این کار است. همچنین برای خواندن فایل هایی که در این قالب ها ذخیره شده اند و یا خارج کردن آن ها از حالت فشرده، نیاز به برنامه هایی است که بتوانند این فایل ها را بخوانند. گوشی های هوشمند امروزی نیز توانایی باز کردن این فایل ها را دارند که در ادامه به آموزش چگونگی باز کردن فایل زیپ در گوشی خواهیم پرداخت.

باز کردن فایل زیپ و rar

برای باز کردن فایل زیپ یا rar یا هر نوع فرمت فشرده سازی دیگری، نیاز به ابزاری است که بتواند از این فرمت ها پشتیبانی کند. به عنوان نمونه، سیستم عامل ویندوز در کامپیوتر قابلیت خواندن و همچنین نوشتن فایل های فشرده شده با فرمت Zip را دارد. همچنین برای باز کردن فایل های Rar می توان از نرم افزار قدرتمند WinRar استفاده نمود که حتما نحوه کار با آن را می دانید.

علاوه بر این نرم افزارها و ابزاری که در بالا ذکر کردیم، نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند که از این فرمت های فشرده سازی فایل، پشتیبانی کرده و می توانند این فایل ها را باز کنند و حتی محتویات آن را از حالت فشرده خارج ساخته و به حالت معمول در آورند. با این حال برای باز کردن این فرمت ها در گوشی های اندرویدی و آیفون، نیاز به ابزار خاصی داریم که در ادامه روش انجام آن را توضیح خواهیم داد.

باز کردن فایل زیپ در گوشی

برای باز کردن فایل زیپ در گوشی اندروید و آیفون نیاز به نصب برنامه خاصی نیست.

باز کردن فایل زیپ در گوشی

خوشبختانه نسخه های جدید سیستم عامل اندروید، توانایی باز کردن و خواندن محتویات فایل های زیپ را دارند. سیستم عامل ios و گوشی های آیفون نیز از این قابلیت برخوردارند و می توانند فایل های فشرده با فرمت zip را اجرا کنند.

برای باز کردن فایل زیپ در گوشی اندرویدی، کافی است پس از دانلود فایل مربوطه یا ذخیره آن در مسیر خاصی از حافظه، با استفاده از فایل منیجر اندروید به مسیر فایل ذخیره شده رفته و سپس روی آن لمس کنید. پس از آن احتمالا یک پنجره کوچک نمایش داده می شود که از شما در خواست می کند برنامه ای را برای باز کردن فایل مورد نظر انتخاب کنید. اگر برنامه خاصی را برای باز کردن فایل های زیپ در اندروید ندارید، گزینه Archive Viewer را انتخاب کنید تا این فایل در گوشی شما باز شود.

اما برای کاربران آیفون نیز قابلیت باز کردن فایل های زیپ فراهم شده است. پس از این که فایل زیپ مورد نظر خود را دانلود کرده و در بخش Files ذخیره کردید، گزینه “Open in files” را انتخاب کنید تا فایل مورد نظر شما باز شود.

باز کردن فایل زیپ در گوشی

باز کردن فایل Rar در گوشی

اما برای باز کردن فایل های Rar در گوشی که نوع دیگری از فرمت های فشرده سازی فایل می باشند، نیاز است که حتما از یک اپلیکیشن واسطه استفاده کنید. گوشی های اندرویدی و آیفون، همچون قابلیت باز کردن فایل زیپ در گوشی ، قابلیت باز کردن فایل Rar را ندارند و نمی توان از طریق فایل منیجر اندروید یا بخش Files آیفون، آن ها را باز کرد.

برای باز کردن فایل Rar در گوشی می توانید از برنامه هایی نظیر RAR for Android ، WinZip یا B1 Archiver استفاده کنید. علاوه بر این موارد، تقریبا تمامی برنامه های فایل منیجر محبوب اندروید، نظیر فایل منیجر ES File Explorer این قابلیت را در خود دارند و می توانند هم فایل های زیپ و هم فایل های Rar را در گوشی اجرا کنند.

اما برای باز کردن فایل Rar در آیفون برنامه هایی نظیر برنامه iZip ، unZip tool و Zip & Rar می تواند برنامه های بسیار مفیدی باشند که قابلیت باز کردن انواع فایل های فشرده و خارج کردن محتوازی آن ها از حالت فشرده را دارند.

تمام حقوق قالب و محتوای سایت محفوظ است و هرگونه کپی برداری غیر قانونی و بدون اجازه از سایت پیگرد قانونی دارد