وب گوشا

آموزش گذاشتن رمز برای تلگرام اندروید، آیفون و کامپیوتر به صورت تصویری

۲۱ تیر ۱۳۹۷

آموزش گذاشتن رمز برای تلگرام اندروید، آیفون و کامپیوتر به صورت تصویری

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

یکی از روش های حفظ حریم خصوصی در تلفن های همراه، فعال کردن پسورد و قفل امنیتی گوشی می باشد. این قفل امنیتی می تواند به صورت کد، الگو یا اثر انگشت و روش های بیومتریک دیگر باشد که باعث ایمن شدن تمام دستگاه می گردد. اما در مواقعی نیاز است که علاوه بر این موارد، برای تعدادی از برنامه های خاص، به ویژه برنامه هایی نظیر تلگرام یا اینستاگرام نیز، از پسورد اختصاصی استفاده کنیم. در این آموزش، تمامی مراحل گذاشتن رمز برای تلگرام را در پلتفرم های مختلف، از جمله اندروید، آیفون و کامپیوتر یا همان نسخه دسکتاپ، ارائه خواهیم نمود.

Telegram Passcodeبه طور کلی این آموزش شامل موارد زیر می باشد:

گذاشتن رمز برای تلگرام اندروید

در تلگرام نسخه اندروید، به راحتی می توان یک پسورد امنیتی چهار رقمی و یا یک روش بیومتریک را برای احراز هویت، فعال نمود. به عبارت ساده تر اگر جدیدترین نسخه تلگرام را در اختیار داشته باشید، می توانید از یک پسورد ۴ رقمی برای ورود به تلگرام استفاده کنید و یا از طریق اثر انگشت و یا تشخیص چهره گوشی خود، به تلگرام نیز دسترسی پیدا کنید. برای گذاشتن رمز برای تلگرام اندروید به ترتیب زیر عمل خواهیم نمود که تصویر آن در زیر نمایش داده شده است:

 1. برنامه تلگرام را باز کرده و از طریق منوی همبرگری بالای صفحه به بخش تنظیمات (Settings) وارد شوید.
 2. در این مرحله، گزینه “حریم خصوصی و امنیت” (Privacy and Security)  را انتخاب کنید.
 3. در بخش بعدی، گزینه “قفل با گذرواژه” (Passcode Lock) را انتخاب کنید.
 4. گزینه “قفل با گذرواژه” را فعال کرده و سپس یک رمز ۴ رقمی را برای خود انتخاب کنید. (در این مرحله می توانید از گزینه “قفل با اثر انگشت” نیز استفاده کنید.)
تنظیم رمز برای تلگرام

آموزش تصویری گذاشتن رمز برای تلگرام در اندروید

گذاشتن رمز برای تلگرام آیفون

اگر از جمله کاربران آیفون هستید، پروسه رمزگذاری روی تلگرامتان، دقیقا به شکل گذاشتن رمز برای تلگرام در اندروید بوده و تفاوت چندانی ندارد. با این حال روش انجام این کار در ادامه، همراه با تصاویر مربوطه آورده شده است که با یکدیگر مرور خواهیم نمود:

 1. برنامه تلگرام را باز کرده و از طریق منوی همبرگری بالای صفحه به بخش تنظیمات (Settings) وارد شوید.
 2. در این مرحله، گزینه “Privacy and Security” را انتخاب کنید.
 3. در بخش بعدی، گزینه “Passcode Lock” را انتخاب کنید.
 4. گزینه “Turn Passcode On” را فعال کرده و سپس یک رمز ۴ رقمی را برای خود انتخاب کنید. (در این مرحله می توانید از گزینه “Unlock with touch ID” نیز برای فعال کردن اثر انگشت استفاده کنید.)
تنظیم رمز برای تلگرام

آموزش تصویری گذاشتن رمز برای تلگرام در آیفون

گذاشتن رمز برای تلگرام ویندوز

علاوه بر نسخه های موبایلی، در نسخه های دسکتاپ نیز قابلیت گذاشتن رمز برای تلگرام وجود دارد. تقریبا روش انجام این کار برای نسخه های مختلف دسکتاپ، از جمله ویندوز، لینوکس و یا مک، یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارد. با این حال در ادامه، چگونگی انجام این کار را برای سیستم عامل ویندوز که از محبوبیت و جامعه آماری بالاتری برخوردار است، شرح خواهیم داد:

 1. برنامه تلگرام را باز کرده و از طریق منوی همبرگری بالای صفحه به بخش تنظیمات (Settings) وارد شوید.
 2. در منوی تنظیمات، از طریق اسکرول صفحه به پایین ترین بخش تنظیمات مراجعه کرده و در بخش Privacy and Security گزینه “Turn on local passcode” را انتخاب کنید.
تنظیم رمز برای تلگرام

آموزش تصویری گذاشتن رمز برای تلگرام در ویندوز

 1. در پنجره باز شده، یک پسورد دلخواه برای ورود به تلگرامتان انتخاب کرده و آن را در قسمت های خواسته شده وارد کنید. سپس گزینه “Save” را انتخاب کنید تا این پسورد برای ورود به تلگرامتان ذخیره گردد.
انتخاب رمز عبور تلگرام دسکتاپ

یک رمز عبور انتخاب و یک بار در بالا و یک بار در پایین وارد کنید.

فراموشی رمز عبور تلگرام

اما نکته دیگری که ممکن است برای عده ای دردسر ساز شود، فراموشی رمز عبور تلگرام می باشد. اگر پس از گذاشتن رمز برای تلگرام ، رمز ورود به آن را فراموش کنیم، برای وارد شدن به تلگرام خود، چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ اگر به هر دلیلی رمز عبوری که برای تلگرام تنظیم کرده اید را فراموش کنید، تنها راهی که می توانید یک بار دیگر از طریق دستگاهتان به تلگرام متصل شوید، خارج شدن از حساب تلگرام و ورود دوباره به آن است.

برای این منظور در سیستم عامل های اندروید و آیفون، کافی است یک بار اپلیکیشن تلگرام را به طور کامل حذف یا Uninstall کرده و سپس دوباره آن را نصب کنید. پس از آن اطلاعات حساب خود را وارد کنید تا همه چیز به حالت عادی برگردد.

اما برای کاربران سیستم عامل ویندوز یا سایر نسخه های دسکتاپ تلگرام، علاوه بر حذف و نصب دوباره تلگرام، امکانی در بخش درخواست پسورد ورودی تلگرام در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن می توان بدون نیاز به پاک کردن تلگرام، گزینه “Log out” را برای خروج از تلگرام انتخاب کنید. پس از خارج شدن از حساب، می توانید نرم افزار تلگرام را یک بار دیگر اجرا کرده و سپس با اطلاعات حساب خود به تلگرامتان متصل شوید.

فراموشی رمز عبور تلگرام

در صورت فراموشی رمز عبور باید از تلگرام خارج شده و دوباره لاگین کنید.

غیر فعال کردن رمز عبور تلگرام

اما اگر به هر دلیلی بخواهید رمز عبوری که برای تلگرام تنظیم کرده اید را غیر فعال کنید، در هر سیستم عاملی که بودید، دقیقا مراحل گفته شده را در خصوص گذاشتن رمز برای تلگرام، انجام داده و سپس گزینه “Passcode Lock” را خاموش کنید. به این ترتیب به سادگی می توانید این امکان را غیر فعال نمایید. دقت داشته باشید که وقتی گزینه پسورد ورود برای تلگرام فعال شود، در صفحه اول تلگرام، یک علامت قفل نمایش داده می شود که با لمس کردن آن، قفل تلگرام فعال خواهد شد و در صورتی که از آن خارج شده و دوباره وارد شوید، باید رمز عبور خود را وارد نمایید.

تنظیم قفل خودکار تلگرام

در تنظیمات قفل صفحه تلگرام، امکانی دیگر نیز وجود دارد که با استفاده از آن می توان بدون نیاز به لمس کردن گزینه ای که در بالا گفته شد، رمز عبور تلگرام را به طور خودکار فعال نمود. این گزینه در همان صفحه انتخاب پسورد ورودی تلگرام وجود دارد و با عنوان “قفل خودکار” یا “Auto-lock” نمایش داده می شود. با انتخاب این گزینه، یک سری تایم به ما نمایش داده می شود که در صورت انتخاب هر کدام از آن ها، در صورتی که برای مدت زمان مربوطه، از تلگرام استفاده نکنیم، این برنامه به طور خودکار قفل خواهد شد و برای استفاده مجدد از آن، نیاز است که دوباره رمز عبور را وارد کنیم.

قفل خودکار تلگرام

تنظیم زمان برای قفل خودکار تلگرام

همچنین می توانید از طریق گزینه “Change Passcode” در همین صفحه نیز، پسورد انتخاب شده خود را تغییر داده و یک رمز عبور دیگر برای ورود به تلگرام انتخاب کنید. در پایان باید گفت که تنظیم و گذاشتن رمز برای تلگرام یکی از مراحل بالا بردن امنیت تلگرام محسوب می شود و می تواند علاوه بر روش های امنیتی دیگر، تا حدودی از دسترسی دیگران به پیام های شخصی شما حفاظت کند.

تمام حقوق قالب و محتوای سایت محفوظ است و هرگونه کپی برداری غیر قانونی و بدون اجازه از سایت پیگرد قانونی دارد