وب گوشا

آسیب‌پذیری در سیستم بلوتوث Bluetooth 

۶ مرداد ۱۳۹۷

آسیب‌پذیری موجود در بلوتوث (Bluetooth)، با شناسه «CVE-2018-5383» شناخته شده و توسط یک موسسه تکنولوژی اسرائیل یافت شده است. ضمناً نفوذگران از طریق آن می‌توانند ترافیک شبکه را کنترل نمایند.

طبق تحقیقات صورت گرفته این آسیب در سیستم رمزنگاری اطلاعات بوده و این امکان را برای هکرها فراهم می کند که اطلاعات را شنود کنند. این مشکل در محصولات اپل، اینتل، کوالکام و… به چشم می خورد.

این نقص امنیتی بیشتر درباره حالت دو طرفه یا متصل سازی (Pairing) بوده و علت آن پیاده سازی نشدن اصولی رمزنگاری از سوی سازندگان است. در حقیقت این نقص ناشی از پیاده سازی غیر اصولیFirmware است که در نتیجه آن، کلیدهای عمومی دو دستگاهی که قصد متصل شدند را دارند، به درستی اعتبار سنجی نمی‌شود. در پی این نقص هکرها نه تنها می‌توانند اطلاعات رد و بدل شده میان دو دستگاه را شنود کنند، بلکه امکان تزریق کدهای مخرب نیز وجود دارد.

به عبارتی دیگر مشکل امنیتی بلوتوث مربوط به بخش تبادل اطلاعات است و به عنوان مثال در هنگام اتصال دسته ایکس باکس به کامپیوتر، کاربر را در معرض خطر قرار نمی دهد. اما از آنجایی که انتقال اطلاعات از طریق بلوتوث (به صورت مکمل برای سایر راه های ارتباطی مانند وای فای) روز به روز فراگیرتر می شود، متخصصان حوزه امنیت سایبری به کاربران توصیه می کنند همواره آخرین آپدیت ها را برای لوازم الکترونیکی خود دریافت کنند. البته برای آسیب پذیری یاد شده هنوز هیچ وصله امنیتی ارائه نشده است.